English | 中文 | Español | Türkçe | Deutsch | Italiano
 
Abone Olun 

Haftalık bağımsız çelik referans fiyatları için The Steel Index'e abone olun.

» Ücretsiz Deneme» Abone olun
 
Veri Sağlayıcı Olun

The Steel Index'e fiyatlarınızı gönderin, haftalık çelik referans fiyatlarını ücretsiz alın.

» Bir Veri Sağlayıcı Ol

Vadeli Çelik Satışları
Vadeli satışlar hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Sık Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bir terimin tanımına mı ihtiyacınız var? Vadeli çelik satış terimlerine özel bir sözlüğümüz bulunuyor.

Çelik vadeli satış sözleşmeleri, ileri bir tarihteki teslimat için bugünden üzerinde anlaşma sağlanmış bir fiyattan belirli bir hacim ürünün alınması veya satılmasının kabul edilmesiyle şirketlerin fiyat risklerinin önüne geçmesini sağlayan finansal risk yönetim araçlarıdır.  

Uzun bir zamandır yürürlükte olan vadeli satış ticareti çok farklı endüstriler tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte, çelik için vadeli satışlar şu anda sadece 4 farklı borsada mevcuttur ancak önümüzdeki 12 ay içinde başka sözleşmelerin başlatılması planlanmaktadır.

Londra Metal Borsası (LME), inşaat demiri kalitesindeki kare kütük için Nisan 2008'de iki çelik vadeli satış sözleşmesi başlatmıştır. Sözleşmelerden biri Asya Pasifik, diğeri ise Akdeniz bölgesine yöneliktir. Bunlar, Çin'in 20 SiMn kaliteli HRB500 veya Rusya'nın GOST 380-94 5sp/ps kalitesindeki kütüğünden 65 tonluk lotlar halinde LME'den onaylı çelik depo dağıtım noktalarından sevkedilebilir sözleşmelerdir. Sözleşmeler, 25 Şubat 2008'deki elektronik ve telefonla ticarete olanak tanıyan bir ön uygulamanın ardından resmi olarak 28 Nisan 2008'de başlatıldı. Ayrıntılı bilgi www.lme.com adresinde bulunabilir.

Dubai Altın ve Emtia Borsası (DGCX), inşaat demiri vadeli satış sözleşmelerini 29 Ekim 2007'de başlattı. Bu vadeli ticaret, başarılı olduğu taktirde, DGCX'in Körfez Bölgesi'ne hizmet için tasarladığı pek çok çelik vadeli satış ticaretlerinden birincisi olacaktır. İnşaat demiri sözleşmesi, borsadan onaylı fabrikaların 10 lotluk BS4449 (1997) W460B Tip 2 kalitesindeki inşaat demirine yönelik sevkedilebilir sözleşmedir. Ayrıntılı bilgi  www.dgcx.ae adresinde bulunabilir.

Mevcut diğer çelik vadeli satış sözleşmelerinin ikisi de Hindistan'dadır. Hint Ulusal Emtia ve Türevleri Borsası (NCDEX), küçük çelik ingot ve Hint Çoklu Emtia Borsası ise sıcak sac ve ingot sözleşmesi sunmaktadır. Bu sözleşmelere ait ticaretin sınırlı olduğu bilinmektedir. Ayrıntılı bilgi  www.ncdex.com ve www.mcxindia.com adreslerinde bulunabilir.

Chicago Ticaret Borsası (CME), ABD Midwest mill bazlı yerel sıcak sac vadeli satış sözleşmelerini, ticaret ve takas için 19 Ekim 2008'de CME Globex'te ve 20 Ekim 2008'den sonra ise ClearPort'ta başlatmayı planlıyor. CME'nin sözleşmeleri, (teslimat seçeneği sunmaktan ziyade) finansal olarak işlem görecek ve bu şekilde ABD Midwest mill bazlı yerel sıcak sac için bir referans fiyata göre ticareti yapılacak. Sözleşme büyüklüğü, en düşük fiyat dalgalanması 5$/kısa ton olmak üzere 20 kısa ton olacak ve 18 aylığına listelenecek. Bu sözleşmenin başarısına bağlı olarak, diğer ürünler ve/veya bölgeler için başka sözleşmeler başlatılabilir. Ayrıntılı bilgi www.cmegroup.com adresinde bulunabilir.

Singapur Borsası ve Şanghay Vadeli Satış Borsası gibi diğer vadeli satış borsaları, yakın gelecekte bir veya daha fazla çelik vadeli satış ticaretini başlatmak için imkanları araştırıyor.

Sonuç olarak, The Steel Index, sağlam fiyat koleksiyonu ve hesaplama prosesleri sayesinde, bağımsız, doğru ve tamamıyla doğrulabilir haftalık çelik referans fiyatları sağlamaktadır. Bu referans fiyatlar, finansal olarak belirlenmiş çelik vadeli satışlar veya Tezgahüstü (OTC) ileri fiyat risk yönetim ürünleri için anlaşma fiyatları olarak kullanılabilir.

©The Steel Index 2015. The Steel Index is owned by Platts, part of McGraw Hill Financial.

Platts, 2011’in Temmuz ayında, The Steel Business Briefing (SBB) ve The Steel Index (TSI) birimleriyle birlikte global çelik piyasasının lider bilgi kaynağı olan Steel Business Briefing Group’u satın almıştır. SBB Group’un satın alımı sayesinde Platts, müşterilerine ve piyasalara, daha büyük ve son derece deneyimli bir yazı işleri ekibi, sayısı ciddi şekilde artan fiyat değerlendirmeleri ve çok daha kapsamlı ürün ve konferans yelpazesi sunabilmektedir. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz