English | 中文 | Español | Türkçe | Deutsch | Italiano
 
Abone Olun 

Haftalık bağımsız çelik referans fiyatları için The Steel Index'e abone olun.

» Ücretsiz Deneme» Abone olun
 
Veri Sağlayıcı Olun

The Steel Index'e fiyatlarınızı gönderin, haftalık çelik referans fiyatlarını ücretsiz alın.

» Bir Veri Sağlayıcı Ol

Veri Sağlayıcı SSS

S. Katılmak için ne gerekiyor?
C. Çok kolay.Güveli olan sitemize kullanıcı girişi yaparak, her hafta fiyatlarınızı ve diğer satış bilgilerinizi gireceksiniz.Söz konusu hafta ya da gün alım-satım gerçekleştirmediniz mi?O halde veri girişi yapmanıza da gerek yok!

S. Veri Sağlayıcısı kaç şirket var?
C. 500'ün üzerinde şirket TSI’nin Veri Sağlayıcısı konumundadır.Bu şirketler, sadece çelik tesisleri, maden şirketleri, servis merkezleri, ticaret firmaları ve nihai kullanıcılar gibi reel piyasa aktörlerinden oluşmaktadır.

S. Başkaları fiyatlarımı öğrenecek mi?
C. Hayır. Tüm fiyatlar, veri girişi yapan şirket veya birey referans gösterilmeden, isimsiz bir şekilde alınıp saklanmaktadır.Toplanan veriler daha sonra, aykırı veri noktalarından temizlenerek, tek bir ağırlıklı ortalama fiyat elde edilmektedir.Fiyatın yanında ne isminiz ne de şirketiniz adı verilir. Verdiğiniz fiyat, ortalama fiyat içerisinde tanınamayacak; çünkü ağırlıklı ortalama bir fiyat hesaplanırken birçok fiyat girdisi gerekmektedir. Ama siz, bu ortalama fiyatta temsil edildiğinizi bileceksiniz.

S. Yayınlanan fiyat benim fiyatım değilse, bunun anlamı nedir?
C. Yayınlanan fiyat, söz konusu gün ya da hafta için, sizin fiyatlarınız da hesaplamaya katılarak belirlenen ortalama pazar fiyatını yansıtmaktadır.Bu ortalama fiyat da, karşılaştırma yapmak, endeksleme ve fiyat risk yönetimi için kullanılabilir.Ayrıca, sizin pazar deneyiminizin de yansıtılması açısından, yayınladığımız fiyatın içerisinde sizin fiyatlarınızın da olduğunu bilmek yararlı olacaktır.

S. Fiyat serilerinin geliştirilmesinde de yer alınıyor mu?
C. TSI, Veri Sağlayıcıları ile yakın bir ilişki içerisinde çalışarak, onlarla uygun bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Demir cevherini örnek gösterelim Şu an liman trafiği ve kömür dökme emtiaları hakkında veriler yayınlıyoruz, çünkü bunlar, Çin'e yapılan sevkiyat fiyatlarını etkiliyor.

S. Fiyatlar manipüle edilebilir mi?
C. Bu çok zor.Hiçbir Veri Sağlayıcı, bir diğerlerinin kimliğini bilmiyor, dolayısıyla gizliden anlaşma yapılması mümkün değil.Ayrıca sağlam bir veri kümesi oluşturmak için aykırı verilerle olan mücadelemiz göz önüne alındığında, endeksi kendi istediğiniz yere “çekmeniz” de son derece zor.Son olarak da, tüm aktif fiyat serilerimiz için hayli yüksek sayıda veri sağlayıcımız bulunuyor ve anormal durumlara ilişkin bildirimleri takip ediyoruz.Yanlış veri sağladığından şüphe edilen veri sağlayıcılarının TSI kayıtları silinmektedir.

TSI temsilcisiyle irtibata geçin

Sorularınıza yanıt almak ya da metodolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bize e-posta gönderebilirsiniz; TSI’den bir temsilci en kısa zamanda sizinle irtibata geçecektir.

»Veri Sağlayıcı Olmak İçin Başvurun

©The Steel Index 2017. The Steel Index is a trademark of S&P Global Commodities UK Limited.

Platts, 2011’in Temmuz ayında, The Steel Business Briefing (SBB) ve The Steel Index (TSI) birimleriyle birlikte global çelik piyasasının lider bilgi kaynağı olan Steel Business Briefing Group’u satın almıştır. SBB Group’un satın alımı sayesinde Platts, müşterilerine ve piyasalara, daha büyük ve son derece deneyimli bir yazı işleri ekibi, sayısı ciddi şekilde artan fiyat değerlendirmeleri ve çok daha kapsamlı ürün ve konferans yelpazesi sunabilmektedir. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz